Novogodišnjom priredbom koja je organizovana 29. decembra 2017. godine, djeca iz Dnevnog centra i NVU „Zračak Nade“ uz podršku volontera i osoblja ispratili su staru godinu i najavili dolazak Nove 2018. god. Uz pregršt lijepih želja, djecu su poklon paketićima obradovali naši dragi prijatelji, a druženje je nastavljeno uz igru i pjesmu zajedno sa Deda Mrazom.
Žurka za volontere iz Volonterskog servisa koji radi u okviru IPA projekta i djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju iz Dnevnog centra i Zračka Nade održana je 5. decembra.
Volonterski servis funkcioniše od 17. januara 2017. do 17. januara 2018. godine u okviru projekta Podrška inkluzivnom obrazovanju i obuci za svakodnevni život djece i mladih sa smetnjama u razvoju.
Volonterima su dodjeljene zahvalnice za rad u Volonterskom servisu. Djeca i volonteri su uživali u druženju uz muziku.
Volonteri su jako važni za naš rad, jer iskazuju ogromnu empatiju prema djeci i mladima sa smetnjama u razvoju. Volonteri su svojim direktnim radom sa djecom i mladima sa smetnjama u razvoju doprinjeli povećanju njihove socijalizacije i razvijanju samopouzdanja. Zajednički izlasci u grad, šetnje, odlasci na sva kulturna i sportska zbivanja, obilježavanje značajnih datuma, korišćenje asistivne tehnologije samo su dio aktivnosti u kojima su nam naši volonteri pružili podršku. Veliki broj volontera je dao svoj doprinos našem radu indirektno, pripremajući scene za razne predstave koje smo realizovali. Kada sumiramo sve aktivnosti u kojima učestvuju naši volonteri, smatramo da je neprocjenjiv njihov doprinos i da su oni naša snaga.
Povodom 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, u prostorijama Dnevnog centra su održane tri inkluzivne likovne radionice u kojima su učestvovala djeca iz Dnevnog centra, volonteri, učenici iz SSŠ, O.Š. "Boško Buha", O.Š. "Salko Aljković", O.Š. "Ristan Pavlović", sa svojim nastavnicima i likovni umjetnici Mira Pejatović, Vera Ječmenica, Dragan Milić, Nela Šabotić i Senad Kavazović, učenici gimnazije "Tanasije Pejatović" sa profesoricom Žaklinom Mrdović, djeca iz vrtića "Eko bajka" sa vaspitačicama Nadom Knežević i Ivanom Peruničić i djeca iz O.Š. "Mihailo Žugić" sa učiteljicama Ljiljanom Furtulom i Ivanom Milikić.
Djeca iz JU Dnevni centar Pljevalja, NVO "Zračak nade", JU Resursni centar za djecu i osobe sa intelektualnim smetnjama i autizmom "1. jun" i JU Resursni centar za djecu i mlade Podgorica učestvovali su u umjetničko-zabavnom programu koji je organizovan povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, a u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava uz saradnju i podršku Programske kancelarije Savjeta Evrope u Crnoj Gori. Program koji su izvela djeca uz podršku volontera oduševio je sve prisutne.
Povodom 20. novembra - Dana djeteta, volonter Rade Petrić je uz podršku zaposlenih iz JU Dnevni centar Pljevlja organizovao sportske aktivnosti u sali O.Š. "Boško Buha". U aktivnostima su učestvovala djeca iz Dnevnog centra uz podršku volontera, jedno odeljenje iz O.Š. "Boško Buha" i profesor fizičkog vaspitanja. Kroz ove aktivnosti smo promovisali dječija prava, a posebno pravo na igru i druženje.
Povodom Dana tolerancije, djecu iz Dnevnog centra su posjetili učenici VI razreda O.Š. "Boško Buha". Kroz druženje, igru i crtanje djeci iz Dnevnog centra su drugari iz O.Š. "Boško Buha", zajedno sa volonterima, uljepšali dan. Još jednom su svi zajedno podsjetili na uvažavanje i prihvatanje različitosti.
U volontersku akciju koja je trajala dvije nedjelje, uključili su se i volonteri Volonterskog servisa iz Dnevnog centra Pljevlja. Akcija je podrazumjevala mapiranje cijelog grada Pljevalja, unošenje svih objekata na Google mapu. Osim unošenja objekata, potrebno je ispuniti i osnovne informacije o tom objektu. Ono na čemu je bio akcenat u ovoj aktivnosti jeste unošenje informacija o tome da li objekat ima pristupnu rampu ili ne. Nakon što svi objekti budu odobreni od strane Google, dobiće se tačni statistički podaci koliko objekata na nivou Opštine ima pristupnu rampu. Ova aktivnost je dio Google-ove inicijative u vezi sa podizanjem svijesti javnosti o važnosti i potrebi pristupnih rampi objektima za osobe koje su korisnici kolica.
Na ovaj način, volonteri Volonterskog servisa postali su dio Google zajednice, trenutno jedine aktivne na teritoriji Crne Gore, a jedne od tri na prostorima bivše Jugoslavije.
U Pljevljima je u organizaciji Sekretarijata za privredu Opštine Pljevlja organizovana Regionalna izložba meda kojoj su prisustvovala djeca iz Dnevnog centra Pljevlja, volonteri i zaposleni. Oni su imali priliku da vide razne proizode koji se prave od meda, kao i da uživaju u kulturnom i zabavnom programu.
Volonteri i djeca Dnevnog centra Pljevlja proveli su divan dan u prirodi. Organizovan je izlet u mjestu Perova Luka, u blizini Pljevalja. U toku ovog događaja djeci iz Dnevnog centra uručene su diplome za uspješno završenu programsku godinu.
Druženju su prisustvovali djeca iz Dnevnog centra i Zračka Nade, volonteri, roditelji i zaposleni u Dnevnom centru. Vrijeme je brzo prošlo uz prijatno druženje pored rijeke.
U Dnevnom centru Pljevlja organizovano je mini takmičenje koje je podrazumjevalo takmičarske igre sa didaktičkim materijalom. Sva djeca vole igre, pa je samim tim ova radionica bila uspješna.
Cilj je bio, osim igre i zajedničkog druženja, stimulacija fine i krupne motorike, razvijanje saznajnih sposobnosti i vještina.
Volonteri iz Dnevnog centra i djeca ugostili su članove Omladinskog kluba, koji su učestvovali u njihovim svakodnevnim aktivnostima. Organizovano je zajedničko druženje i volonteri su se upoznali jedni s drugima i razmijenili svoja volonterska iskustva.
Djeca iz Dnevnog centra upoznala su nove prijatelje, tako da je ovaj vid saradnje bio na obostrano zadovoljstvo.
Volonteri iz Volonterskog servisa, koji funkcioniše u JU Dnevni centar za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju Pljevlja organizovali su mjesečnu žurku pod maskama. U prostorijama Dnevnog centra, djeca i volonteri su uz pjesmu i igru proveli još jedan divan dan.
Na inicijativu volontera, realizovana je radionica pravljenja maski za tematsku žurku. Tema žurke bili su likovi iz crtanih filmova.
Svako dijete imalo je priliku da izabere masku po želji i da je napravi uz podršku volontera.
Djeca iz Dnevnog centra i Zračka Nade, uz podršku volontera, bili su gosti FK "Breznica" povodom proslave titule prvaka Crne Gore ženskog seniorskog tima.
Proveli su prijatno vrijeme u druženju sa uspješnjim sportistkinjama na gradskom stadionu.
FK "Breznica" je velika podrška u realizovanju brojnih aktivnosti JU Dnevni centar.
U organizaciji JU Dnevni centar, NVU "Zračak Nade" i Sekretarijata za društvene djelatnosti Opštine Pljevlja organizovan je Inklizivni dan u Milet bašti.
U aktivnostima su učestvovala djeca i mladi iz osnovnih i srednjih škola, vrtića, Omladinskog kluba Pljevlja, FK "Breznica", Sportsko-plesnog kluba "Diatreta", NVU "Zračak Nade", JU Dnevni centar i volonteri. Izveden je kulturno zabavni program gdje su se učesnici predstavili folklornim tačkama, plesom i pjesmom. U toku drugog dijela programa realizovane su sportske, likovne i kulinarske radionice.
Prisutne su zabavljali glumac Gradskog pozorišta iz Podgorice Davor Dragojević i dječiji animator Žarko Žabac. Volonteri su dali svoj doprinos ovom danu kako kroz organizaciju aktivnosti, tako i kroz direktno učešće sa koreografijom uz pjesmu "Zemlja", a takođe su bili podrška djeci i mladima sa smetnjama u razvoju u toku izvođenja njihove koreografije uz pjesmu "Srce u srcu".
Obilježavanje Svjetskog dana osoba sa autizmom je podražumjevalo šetnju gradom u kojoj su učestvovala djeca iz Dnevnog centra i Zračka Nade, volonteri iz Volonterskog servisa, djeca iz dječijeg vrtića "Eko bajka", učenici osnovnih i srednjih škola kao i članovi FK Breznica i predstavnici institucija. Centralna aktivnost se dešavala na glavnom Trgu "13. jul" gdje su djeca i volonteri izveli performans i koreografije nakon kojih je istaknuta poruka "Autizam govori".
Na kraju događaja, u nebo su simbolično pušteni plavi baloni, koji su imali za cilj da podsjete na prava osoba sa autizmom, kao ravnopravnih članova zajednice.
Na ovom događaju bilo je oko 450 učesnika.
U prostorijama JU Dnevni centar Pljevlja obilježen je Međunarodni dan osoba sa Daunovim sindromom. Tom prilikom organizovan je prigodan program povodom ovog dana. Održana je tematska likovna radionica sa učenicima osnovnih i srednjih škola, a nagrade su uručene učesnicima konkursa za izbor najbolje fotografije na temu "Šarene ili različite čarape – simbol Dana osoba sa Daunovim sindromom". Nakon uručenja nagrada, prisutni gosti su imali priliku da pogledaju film "Priča o Anđeli", koji su napravili Volonterskog servisa koji su imali važnu ulogu u samoj organizaciji aktivnosti.
Članovi volonterskog servisa su uzeli učešće na konkursu za izbor najbolje fotografije na temu "Šarene ili različite čarape – simbol Dana osoba sa Daunovim sindromom" koji raspisuje JU Dnevni centar u saradnji sa Sekretarijatom za društvene djelatnosti opštine Pljevlja i NVU "Zračak Nade". Vrijeme su provodili na otvorenom, u gradskom parku, u prostorijama Dnevnog centra i Zračka Nade.
U toku dva dana, volonteri su zajedno sa djecom smišljali najkreativnije načine da naprave najbolju fotografiju za konkurs i na taj način su dali svoj doprinos ostvarivanju prava djece sa Daunovim sindromom.
Djeca iz Dnevnog centra Pljevlja i NVU Zračak Nade su zajedno sa volonterima poželjela srećan 8. mart dragim prijateljicama i podijelila im skromne, ali ljubavlju protkane poklone.
U susret 8. martu volonteri su pružali podršku djeci prilikom izrade poklona i čestitiki.
Ova aktivnost je inače dio tradicionalnih aktivnosti Dnevnog centra i Zračka Nade. Djeca i volonteri svojeručno izradjuju poklone, prave čestitke povodom Međunarodnog dana žena. Moto ovogodišnjih radionica bio je "Savršen poklon za mame i dame". Radionice su se održavale i u Dnevnom centru i u Zračku Nade.
U Dnevnom centru Pljevlja održana je likovna radionica gdje su se djeca uz podršku volontera, u prijatnom ambijentu prije lijepo zabavljala i družila. Od materijala su koristili vunicu i krep-papir, od koga su pravili kuglice kao materijal za grupni rad. Na taj način se radilo na razvijanju fine motorike kod djece, a od nastalih radova, napravljena je izložba.
U prostorijama Dnevnog centra Pljevlja volonteri su zajedno sa djecom obilježili 14. februar, Dan zaljubljenih. Uz igru, pjesmu i dobro raspoloženje pisali su poruke na raznim svjetskim jezicima i još jednom pokazli koliko ljubavi ima u svakom djetetu.
Volonteri su pružali podršku djeci Dnevnog centra Pljevlja kroz radionicu samoposluživanja gdje djeca uče da obavljaju aktivnosti koje su im potrebne za svakodnevni život, kao što su raspremanje odjeće, spremanje obroka, korišćenje kućnih aparata.
U toku ove radionice, djeca iz Dnevnog centra su pravila palačinke.
Održana je muzička radionica u Dnevnom centru Pljevlja. Cilj radionice je bio da se djeca i volonteri upoznaju sa različitim muzičkim žanrovima. Razgovarali su o elementima muzike i ritmu, a radionicu su završili kroz praktičan dio, uz muziku i plesne pokrete.
Obilježeno je 15 godina rada NVU "Zračak Nade". Proslavi je prisustvovalo svih 20 volontera koji su bili dio ovog bitnog datuma. Za muzički dio programa bio je zadužen Mirko Laković, član KUD "Volođa". Podršku u organizovanju proslave pružio je i Dnevni centar Pljevlja, tako da je ovo bila zajednička aktivnost Zračka Nade, Dnevnog centra i volontera.
U Dnevnom centru Pljevlja održana je radionica pod nazivom "Šta čini dobrog prijatelja". Radionica je podrazumjevala izradu panoa prijateljstva i igru "Tajni prijatelj". Učesnici su imali zadatak da svom tajnom prijatelju poklone nešto što su sami izradili i da provedu vrijeme sa njim.
Volonteri su se družili sa djecom individualno, u paru i u grupi, razgovarali sa njima i igrali se, sa ciljem da se upoznaju sa mogućnostima i sposobnostima djece, da upoznaju njihove, a i svoje potrebe, da uspostave međusobno povjerenje i razumijevanje kako bi se povezali kao grupa.
Volonterski centar u Pljevljima je počeo sa radom 17. januara i u narednih godinu dana će biti otvoren za sve volontere koji su zainteresovani za druženje, igru i učenje kako bi razvili svijest o značaju inkluzivnog obrazovanja i volonterizma.
Dvodnevni trening za volontere realizovan je u Pljevljima za 20 učesnika. Cilj ovog treninga je povećanje kompetencija i vještina volontera za pružanje podrške djeci i omladini sa smetnjama u razvoju.
Trener Mila Marjanović je upoznala učesnike sa zakonskim propisima u oblasti obrazovanja i socijalne zaštite djece sa smetnjama u razvoju, sa osnovnim pojmovima i značajem volonterizma, kako najbolje da uspostave komunikaciju sa djecom i omladinom sa smetnjama u razvoju i da razvijaju duh za timski rad, kao i značajem primjene asistivne tehnologije u radu sa djecom sa smetnjama u razvoju.
Seminar je bio veoma koristan sa mnoštvom konkretnih primjera iz prakse i svakodnevnog života, a učesnici su za kratko vrijeme ovladali znanjima i vještinama neophodnim za pružanje podrške djeci i mladima sa smetnjama u razvoju. Učesnici su naglasili da su najkorisnije bile sesije u kojima su se kroz konkretne primjere mogli upoznati sa najboljim načinom pružanja podrške djeci i mladima sa smetnjama u razvoju. Seminar je u potpunosti ispunio očekivanja volontera i probudio svijest o značaju inkluzivnog obrazovanja i volonterizma.
U Dnevnom centru za djecu i omladinu sa teskoćama i smetnjama u razvoju Berane, priređena je prigodna svečanost povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom. U programu su učestvovali polaznici Dnevnog centra, volonteri Volonterskog servisa kao i djeca iz vrtića "Radmila Nedić", koji su tom prilikom poslali jasnu poruku – "Svi smo mi isti".
IV Međunarodni festival pjevača, glumaca i zabavljača za djecu „Limsko srce“ održan je 13. oktobra u glavnoj gradskoj ulici. Njemu su prisustvovala djeca iz Dnevnog centra Berane u pratnji volontera i zaposlenih. Volonteri su pomogli djeci da se maskiraju po njihovim instrukcijama i željama, pa su i pripreme za samu manifestaciju protekle u pozitivnoj i zabavnoj atmosferi.
Volonteri i korisnici Dnevnog centra Berane i Dnevnog centra Pljevlja su putem skype-a komunicirali, pri čemu su zajedno promovisali ideju podrške socijalnoj inkluziji preko interneta. Ovom aktivnošću promovisan je internet kao jedan od značajnih resursa u širenju ideje o inkluziji, ali i ideje o volonterizmu.
U prostorijama Dnevnog centra Berane priređena je izložba. Radove koji su izloženi, djeca su zajedno sa volonterima marljivo i vrijedno napravila. Izložbi su prisustvovala djeca, njihovi roditelji, volonteri, zaposleni u Dnevnom centru kao i predstavnici lokalne samouprave, a sama izložba doprinjela je inkluziji i osjećaju povezanosti sa širom društvenom zajednicom i širenju ideje volonterizma.
Volonteri i djeca Dnevnog centra Berane odlučili su da naprave za sebe osvježenje. Pravili su voćnu salatu i svi zajedno degustirali. Finalnom proizvodu je prethodila priprema a volonteri su podsticali djecu da učestvuju, plastičnim priborom su sjeckali voće, stavljali ga u posude, a zatim raspoređivali u plastične čaše svim prisutnima. Kroz ovu aktivnost korisnici su naučili da razlikuju razno voće, njihov oblik, boju, miris i ukus.
U Dnevnom centru Berane organizovane su kulinarske radionice u kojima su djeca, zajedno sa volonterima i zaposlenima, pravila kolače od materijala koji im je obezbijeđen. Djeci je prilagođena težina zadatka; neki su dodavali sastojke, dok su drugi mijesili kolače i stavljali nadjev. Uz pomoć osoblja, kolači su brzo bili pečeni i uslijedilo je degustiranje. U ovim aktivnostima su svi bili vidno zadovoljni, a volonteri ponosni na pozitivne emocije koje su izazvane.
Djeca su, u pratnji osoblja i volontera Dnevnog centra Berane, posjetili konjički klub “Budućnost” – Podgorica, pri čemu je korisnicima omogoćeno terapijsko jahanje. Djeca su imala blizak kontakt sa konjima koji se koriste u terapijske svrhe. U klubu je, tokom posjete, vladala prijatna i pozitivna atmosfera. Članovi su ljubazno odgovarali na pitanja koja su postavljala djeca i volonteri i pokazali izuzetno strpljenje i stručnost.
Volonteri i djeca iz Dnevnog centra Berane su u pratnji osoblja, posjetili mini zoo vrt u naselju Talum u Beranama. Neki korisnici su izuzetno emotivno pokazivali ushićenje zbog bliskog susreta sa životinjama koje nisu imali priliku da vide (medvjed, vuk, srna, jelen…). To je bila prilika da korisnici borave u malo drugačijem ambijentu i da stiču vještinu prilagođavanja na nesvakidašnji prostor, zvuke, mirise i sl.
U susret Vaskrsu, volonteri iz Volonterskog servisa su pomagali djeci da šaraju jaja. To je za njih pričinjavalo posebnu radost. Koristili su razne tehnike, oslikavali biljke, lijepili sličice, bojili i pravili razne oblike od ukrasnog papira. Na kraju su napravili korpice u koje su ponosno izložili ono što su uspjeli da naprave.
Djeca i volonteri iz Dnevnog centra Berane su uz podršku zaposlenih radili na uljepšavanju dvorišta Dnevnog centra. Posebno zadovoljsvo djeci je pričinjavalo sađenje ruža kako bi mogli da uživaju u pogledu i mirisu.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba sa autizmom – 2. aprila, JU Dnevni centar Berane je organizovao šetnju gradom i puštanje balona. Djeca iz Dnevnog centra, volonteri i zaposleni prošetali su gradom i tako pružili podršku uključivanju djece i osoba sa autizmom u društvenu zajednicu.
Djeca iz Dnevnog centra Berane su zajedno sa volonterima i zaposlenim bili na izletištu Jasikovac. Topao martovski dan obilježen je druženjem i šetnjom po Jasikovcu. Svima je prijao boravak u prirodi koji je bio, kako edukativnog, tako i terapeutskog karaktera, a korisnici su mogli na svoj način da izraze emocije, kroz zagrljaj, igru i pjesmu.
Volonteri su zajedno sa djecom iz Dnevnog centra Berane pripremali skromne poklone kako bi posjetili drage prijateljice i poželjeli im srećan 8. mart, Dan žena. Čestitke su napravili sami, uz mnogo truda, pažnje i ljubavi.
Djeca i volonteri Dnevnog centra Berane su lijepo vrijeme iskoristili kako bi uživali napolju. U dvorištu Dnevnog centra su organizovali takmičenje u raznim igrama, veselili se i družili, a oni najmlađi su uživali u šetnji.
Dan zaljubljenih je obilježen 14. februara. Volonteri i djeca iz Dnevnog centra Berane pisali su ljubavne poruke, crtali simbole Dana zaljubljenih i razgovarali o ljubavi. Ova aktivnost je omogućila da se volonteri i djeca zbliže, da podstiču pozitivne emocije i gestove i da se svi prijatno osjećaju.
Volonteri volonterskog servisa i djeca iz Dnevnog centra Berane su organizovali muzičku radionicu. Djeca su učila da prepoznaju muzičke instrumente, da prepoznaju različite zvuke kao i da uče kako se koji instrument koristi. To je za njih bilo jedno novo iskustvo koje im je pričinilo veliko zadovoljstvo i izazvalo osmijehe na licu. Volonteri su izborom muzike podstakli korisnike da se uključe, što je u terapeutskom smislu bilo veoma važno za njih.
Volonteri su prisustvovali sastanku sa članovima NVO “Kreativa” iz Berana, pri čemu su se upoznali sa radom ove organizacije (“Kreativa” je udruženje žena koje okuplja članice različitih umijeća i afiniteta, od izrade nakita, dekoracija i ukrasa, preko pravljenja kolača i drugih đakonija, pa sve do onih koje se bave raznim vidovima edukacije).
Nakon toga, zajedno sa djecom su izrađivali ukrase i predmete u prostorijama Dnevnog centra i imali priliku da se bolje upoznaju sa korisnicima i da ih podstaknu na razvijanje vještina crtanja, oblikovanja, rezanja, lijepljenja i sl.
Uz podršku “Kreative” i volontera, Dnevni centar Berane organizovao je novogodišnji bazar na glavnoj ulici, gdje su na štandu predstavljeni izrađeni predmeti i ukrasi, te su posjetioci po simboličnim cijenama kupovali neke od njih, a sredstva od prodaje namijenjena su potrebama korisnika Dnevnog centra.
Volonterski centar u Beranama počeo je sa radom 17. januara. Svi volonteri koji su zainteresovani za druženje i razvijanje svijesti o značaju volonterizma moći će u narednih godinu dana da se pridruže.
Za volontere u Beranama organizovan je trening. Njih 20 je prošlo obuku da bi unaprijedili svoje vještine i naučili sve što treba kako bi pružili adekvatnu podršku djeci i omladini sa smetnjama u razvoju. Sa osnovnim pojmovima i značajem volonterizma kao i značajem primjene asistivne tehnologije u radu sa djecom sa smetnjama u razvoju, volontere je upoznala Mila Marjanović. Seminar je bio veoma koristan sa mnogim primjerima iz prakse i svakodnevnog života, a učesnici su ovladali znanjima i vještinama neophodnim za pružanje podrške djeci i omladini sa smetnjama u razvoju.