U Centru za asistivnu tehnologiju nastavljen je rad sa djecom sa smetnjama u razvoju iz Dnevnog centra i ”Zračka nade”, kao i sa djecom iz škola i vrtića za koje je urađena procjena. Istovremeno, svakodnevno se radi na savjetovanju roditelja za korišćenje asistivne tehnologije u kućnim uslovima, odnosno sa nastavnicima i vaspitačima za korišćenje AT tokom vaspitno-obrazovnog rada.
Djeca su veoma zainteresovana za korišćenje svih elemenata asistivne tehnologije, i kod njih je evidentan napredak u razumijevanju govora, poboljšanju koncentracije i pažnje, kao i u koordinaciji pokreta.
Ekspert iz Centra za asistivnu tehnologiju je uradio testiranje za učenike iz osnovnih škola i vrtića sa područja opštine Pljevlja za upotrebu asistivne tehnologije. Nakon procjene radiće se individualni tretmani sa svim učenicima.
Takođe, nastavljen je rad sa djecom iz Dnevnog centra i Zračka nade. Upotreba asistivne tehnologije je doprinijela poboljšanju komunikacije, u skladu sa mogućnostima djece kao i izazivanju reagovanja na auditivne verbalne i neverbalne signale kao osnov za početnu komunikaciju djece sa najtežim smetnjama.
U Centru za asistivnu tehnologiju se svakodnevno radi sa djecom sa smetnjama u razvoju koja su prošla procjenu eksperta. Takođe, radi se i procjena djece iz Dnevnog centra i NVU „Zračak nade“ koja nisu bila obuhvaćena prvobitnom procjenom.
Na osnovu osnovne procjene djece koju je izvršila Ines Delzotto, kao i na osnovu procjene eksperta zaposlenog u Centru za asistivnu tehnologiju urađena je specifikacija po kojoj je nabavljen softver.
Sofver sadrži 6 softverskih komponenti uz pomoć kojih će djeca moći da uče matematiku, pisanje, čitanje i crtanje, moći će lakše da razvijaju govor i jezik, kao i da uče vještine neophodne za svakodnevni život. To su: „Azbuka“, „Matematika“, „Pričalica“, „Računarko“, „Učilica“ i „Crtanje“.
Uz pomoć hardvera i softvera djeca će moći da obavljaju aktivnosti koje inače ne bi mogli da obave ili će lakše obavljati ono što im je do sada bilo otežano, razvijaće komunikacione sposobnosti i učestvovati u aktivnostima zajednice.
U Centru za asistivnu tehnologiju angažovan je ekspert (defektolog/logoped) koji će raditi sa djecom sa smetnjama u razvoju. Ekspert je na početku svog rada odradio pripremu dokumentacije za procjenu i upoznavanje sa snagama i teškoćama djece.
Na osnovu osnovne procjene potreba djece sa smetnjama u razvoju za asistivnu tehnologiju, koju je uradila ekspert Ines Delzotto, magistar edukacijske rehabilitacije i specijalista asistivne tehnologije iz Pule, pripremljena je specifikacija po kojoj je nabavljen hardver (87 pcs.). U okviru ove nabavke Centar je opremljen računarima, tabletima, Go Talk komunikatorima, Tobi Eye komunikatorom, pričajućim rasporedom, interaktivnim zidom, prilagođenim džojsticima, štampačem, plastifikatorom kao i sklopkom upravljanim igračkama za one najmlađe.
U okviru projekta „Podrška inkluzivnom obrazovanju i obuci za svakodnevni život djece i mladih sa smetnjama u razvoju“ izvršena je nabavka stolova i stolica kako bi se opremio Centar za asistivnu tehnologiju. Nabavljeno je 5 stolova i 10 stolica koji su prilagođeni djeci sa smetnjama u razvoju, uz pomoć kojih će moći lakše i efikasnije da koriste usluge Centra.